Тропарь, кондак и молитва преподобному Зосиме Ворбозомскому

Тропарь и кондак преподобному Зосиме Ворбозомскому*

Тропарь,  глас 2:

Явился еси в земле Белозерской яко звезда пресветлая,/  Христовою любовию уязвился еси преподобне,/ на остров пустынный езера Ворбозомского вселився,/ в молитвах, трудех и пощениях пожив,/дерзновение пред Господем снискал еси./  Преславне  отче наш Зосимо,/ моли Всемилостиваго Бога/ оставление согрешений нам даровати// и спастися душам нашим.

Кондак,  глас 6:

Яже в мире тленная оставив,/ преподобне отче наш Зосимо,/ пустыннаго жития поприще прошед,/ жизнь нетленную улучил еси./ С лики ангельскими  ныне предстоиши Господу./ Не забуди чад твоих, святе,/ соблюдая нас молитвами твоими/ от враг видимых и невидимых,/ покрывая любовию всех с верою призывающих тя// и чтущих пресветлую память твою.

Молитва преподобному Зосиме Ворбозомскому*

О священная главо, преподобне отче наш Зосимо, утешитель и скорый услышатель молитв наших! Се мы, недостойнии и многогрешнии, с благоговейною любовию к тебе,  святе отче,  прибегаем и духом сокрушенным и смиренным прилежно молим тя: призри милостиво на нас, убогих и недостойно жительствующих, и своим благомощным ходатайством к Богу испроси душам нашим грехов оставление, жития исправление, вседейственное вразумление и  коемуждо потребное для жизни временней и вечней.

Сохрани стадо твое, святе, молитвами твоими от всякия сопротивныя силы, напасти и от всякаго злаго обстояния. В любви, единомыслии и сокрушении о гресех наших соблюди нас, отче. Да  благодарение  возслем Всемилостивому Богу за бесчисленные благодеяния Его  на нас щедро изливаемые.

Наипаче же моли Премилосердаго Бога, да избавит всех нас от внезапныя смерти, и всем нам христианскую кончину живота и добрый ответ на Страшнем Судищи дарует.

О, Белозерския  земли славо и украшение, угодниче Божий Зосимо! Ходатайствуй у Великого Заступника  душ и телес наших, да утвердит  Святую  Церковь и Отечество наше в мире, духе правыя веры и любве,  ныне и присно и во веки веков. Аминь.

*-благословлено епископом Череповецким и Белозерским Флавианом к использованию на территории Череповецкой епархии.